whatsapp support
بهمن 16, 1399

کاغذ دیواری سنتی؛ دکوراسیون داخلی به سبک ایرانی

زمان تخمین زده شده مطالعه: 8 دقیقه

دیواری با کاغذ دیواری سنتی سبز رنگ

یکی از جدیدترین المان هایی که در دکوراسیون داخلی و معماری ایرانی اخیرا مورد استفاده قرار می گیرد، کاغذ دیواری سنتی است. استفاده از این سبک کاغذ دیواری، می تواند فضاهای خاص و جذابی را خلق کند. کاغذ دیواری سنتی همان‌طور که از نامش پیداست، تصاویر و طرح‌هایی الهام گرفته از معماری و طراحی ایرانی است. نقش‌های کاشی، گره، نقوش شکسته، نقوش گردان و نقوش اسلامی. این طرح‌ها بشدت زیبا و آرامش بخش هستند، و انرژی و گرمای محسوسی به محیط می‌بخشند.

تصاویر سنتی و اصیل ایرانی این احساس را به شما می‌دهند، که با لمس این کاغذ چیزی فراتر از یک‌ تصویر و کاغذ معمولی را احساس خواهید کرد. در این مقاله قصد داریم، ضمن معرفی کاغذ دیواری سنتی و ایرانی، نقش و کاربرد آن در معماری و انواع سبک‌های دکوراسیون داخلی تشریح کنیم. با ما همراه باشید.

.

نقش‌های سنتی ایرانی

دیواری با کاغذ دیواری سنتی طرح گل سرخ

نقوش ایرانی و شرقی از دیرباز حاوی مفاهیم و نمادهای عمیق بوده‌اند. این نمادها با فرهنگ مردم آمیخته شده، و در زندگی‌شان موثر بوده است. از بهترین تجلی‌های نقوش ایرانی را می‌توان در بنای باستانی تخت جمشید مشاهده کرد. همچنین نمونه نقش‌های اسلامی در بناهای دوره عباسی اصفهان به خوبی مشاهده می‌شود.

در چند سال اخیر طراحان دکوراسیون و معماری داخلی کم کم از روش های قدیمی فاصله گرفته اند، به استفاده از نقوش و طرح‌های سنتی رجعت کرده، و با استفاده از خلاقیت تغییراتی در آنان به وجود آورده، و آن‌ها را مناسب زندگی و دکوراسیون مدرن کرده‌اند. با این حساب آشنایی با مفهوم و معنای نمادین این طرح‌ها نه تنها شما را به یک سفر تاریخی می‌برد. بلکه به شما اجازه می‌دهد با آگاهی بیشتری نسبت به مفهوم نقوش لوازم خانه‌تان را تجهیز کنید.

بیشتر بخوانید: چاپ بنر و تبلیغات محیطی

به طور کلی طرح‌های ایرانی اسلامی به دلیل توسعه پذیری‌شان در امور تزیینی همواره پیشگام بوده‌اند. موتیف‌های معروف ایرانی همانند خشت و موج، بته جقه، ختایی و کاشی، می‌توانند گسترش بپذیرند و برای پر کردن سطوح به کار روند. یکی از نمودهای نقوش سنتی را می‌توان در چاپ پوستر و کاغذدیواری‌های سنتی ایرانی و در دکوراسیون سنتی و مدرن دید.

.

معرفی کاغذ دیواری سنتی

کاغذ دیواری طرح اسلیمی آبی فیروزه ای رنگ

کاغذ دیواری طرح سنتی شامل کاغذ دیواریهایی هستند که در آن‌ها نقوش اسلیمی، بته جقه، و یا کاشی‌های به سبک سنتی بکار رفته است. کاغذ دیواری سنتی و کلاسیک به واسطه علاقه روز افزون طراحان دکور داخلی و سلیقه مردم به بکارگیری از هنرهای سنتی و استفاده از المان‌های اصیل ایرانی در طرح‌ها و دکوراسیون داخلی و خارجی بناها، بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند. برخلاف سایر طرح‌های کاغذ دیواری، این گروه از جذاب‌ترین طرح‌ها برای دکور خانه‌های ویلایی و دکوراسیون‌های سنتی هستند.

این پوسترها شامل طرح‌هایی همچون طرح کاشی، مشبک، نستعلیق، اسلیمی، کاشی و گچبری، و مجموعه‌ای از رنگ‌های جذاب و زنده و شاد هستند. این طرح‌ها دارای کمترین پیچیدگی‌های خاص و معنادار و کمترین تنالیته رنگ‌های تیره هستند و بیشتر سعی شده تا از طرح‌های زنده یا الهام گرفته از طبیعت زنده، هنر شعر اصلی ایرانی و خط نوشته‌های شکسته، تایپوگرافی، کالیگرافی و تن رنگ‌های سرخ گلگون، نارنجی، زرد و آبی نیلگون بعنوان نمادی از سرزندگی و شادابی استفاده شود.

.

معرفی کاغذ دیواری متناسب با سبک های مختلف دکوراسیون ایرانی

شناخت سبک‌های دکوراسیون داخلی، یکی از مهم‌ترین و اصولی‌ترین کارها در انتخاب دکوراسیون منزل است. اما برای علاقه‌مندان به کاغذدیواری‌های سنتی و طرح‌های ایرانی، اینکه بدانند در هر سبک دقیقا از کدام یکی از طرح‌های سنتی می‌توان استفاده کرد، در طراحی درست و قانونمند دکوراسیون خانه بسیار حائز اهمیت است.

.

1. کاغذ دیواری طرح لوتوس و دکوراسیون کلاسیک

کاغذ دیواری طرح گل لوتوس

گل لوتوس یا نیلوفر آبی در ایران باستان نماد جاودنگی و سعادت همیشگی می‌باشد. گل لوتوس 12 پر در بنای تخت جمشید به وفور دیده می‌شود که به تعبیری اشاره به 12 ماه سال شمسی دارد. این طرح به خاطر خطوط منحنی و لطیفش در محصولات و طراحی‌های کلاسیک به راحتی جای خود را باز کرده و به چشم می‌خورد. کاغذ دیواری طرح لوتوس که از زیرمجموعه‌های طرح‌های سنتی و کاغذ دیواری سه بعدی اصیل ایرانیست در دکوراسیون کلاسیک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سبک کلاسیک دارای ویژگی‌های زیادی است که فقط مختص خودش است و باعث تمایز بیش از حد این سبک با دیگر سبک‌های دکوراسیونی می‌شود، این سبک به هیچ عنوان با بی‌نظمی و شلوغی کنار نمی‌آید، هر وسیله دکوری جا و محدوده مشخصی برای قرار گرفتن دارد. به نوعی می‌توان گفت که این سبک یکی از سبک‌های منظم است که پایداری و استقامت خاصی را به فضا می‌بخشد.

.

2. کاغذ دیواری طرح سرو و دکوراسیون مدرن

کاغذ ذیواری طرح درخت سرو

سرو از دیرباز درخت محبوب و مقدس ایرانیان بوده است. این درخت قبل از اسلام ریشه در باورهای زرتشتی و پس از ان ریشه در عقاید اسلامی داشته است. جایگاه سرو به قدری میان ایرانیان مقدس و محترم بوده که پادشاهان خود به کاشت آن‌ها مبادرت می‌کرده‌اند. طرح درخت سرو با حالتی پهن در اکثر بناهای مهم تکرار شده است. کاغذ دیواری طرح سرو از مجموعه کاغذ دیواری‌های سنتی است که در دکوراسیون سبک مدرن جایگاه ویژه‌ای دارد.

تأکید این سبک بر فرم‌های شسته رفته، الگوهای معاصر، مصالح طبیعی و ایجاد جریان یکپارچه بین فضاهای داخلی و خارجی، ترکیبی از آسایش واقعی و شیک بودن را به ارمغان می‌آورد. ظاهر این سبک بین طبیعت و تصنع یعنی آنچه به صورت طبیعی در دنیا وجود دارد و آنچه ساخته دست بشر است پل می‌زند. فضاهای داخلی مدرن دارای سبک ارگانیک هستند و زندگی را سخت نمی‌گیرند، و همین ویژگی در سازه و تزیینات است که توانسته برای ورود پوسترهای سنتی به این سبک، جا باز کند.

.

3. کاغذ دیواری طرح ختایی و دکوراسیون ایرانی اسلامی

کاغذ دیواری سبز رنگ

از طرح‌های مهم بعد از اسلام که در انواع ظروف و لوازم مینا کاری گرفته تا لوازم مدرن کاربرد دارند، نقوش ختایی نام دارند. این نقوش از نظر معنوی خواستگاه اسلامی داشته و مشمول اشاره به بهش و عوالم بالا هستند. محوریت اصلی سبک دکوراسیون ایرانی اسلامی را می‌توان سادگی، صمیمیت و پایبند بودن به اصول معنوی بیان کرد. این سبک تمام تلاش خود را می‌کند تا شما را از تمامی مشغله‌های فکری که در بیرون از خانه اتفاق افتاده دور سازد و مبانی اخلاقی و دینی را برای شما بازگو کند.

در این سبک هیچ خبری از اشرافیت و مجلل بودن نیست و تمرکز اصلی آن در سادگی در محیط داخلی است. می‌توان این اصول را در تمامی بخش‌های خانه مشاهده نمود. برای ایجاد محیطی با دکوراسیون ایرانی اسلامی به عناصری نیاز داریم که یکی از آن‌ها طرح‌های ختایی است و کاغذ دیواری طرح ختایی می‌تواند تکمیل کننده این پاز باشد.

.

4. کاغذ دیواری طرح بته جقه و دکوراسیون نئوکلاسیک

کاغذ دیواری طرح بته جقه

بته جقه که اکثر مردم آن را با نام عمومی ترمه می‌شناسند نماد رسمی ایرانیان است. اگر به شکل این طرح دقت کنید کاملا به یک سرو سر افکنده شبیه است. این نفش در اکثر بناها، ظروف، پارچه‌ها، پنجره‌های اورسی و کاشی‌های پس از اسلام دیده می‌شود. تداوم حضور این نقش‌ها از گذشته تا حال حاضر مهر تاییدی بر محبوبیت و مقبولیت آن‌هاست. کاربرد این طرح در سبک دکوراسیون نئوکلاسیک به زیبایی بچشم می‌آید.

این سبک تمام ویژگی‌های اساسی سبک دکوراسیون کلاسیک را دارد و ترکیبی از آن است، ولی خیلی بهتر از سبک دکوراسیون کلاسیک با واقعیت خانه‌ها و آپارتمان‌های مدرن سازگار است. نئوکلاسیسم تعبیری مدرن از سبک دکوراسیون کلاسیک است؛ بنابراین ویژگی‌های مشخص کلاسیک تقریبا بدون تغییر حفظ شده‌اند. اگرچه از لحاظ بصری ساده‌تر است اما هنوز هم یک سبک غنی، لوکس و قابل احترام با مواد و دکوراسیون گران قیمت است.

اساس طراحی نئوکلاسیک نسبت‌های خالص، خطوط روشن و هندسی پیچشی و طرح بته‌جقه است. در این سبک دکوراسیون، برای پوشش دیوارها کاغذ دیواری‌های طرح بته‌جقه بهترین گزینه هستند.

.

سخن آخر

در این مطلب به معرفی کاغذ دیواری سنتی و تشریح جایگاه چاپ کاغذ دیواری سنتی در دکوراسیون داخلی پرداختیم. می‌بینید که انواع سبک‌های دکوراسیون داخلی و کاربرد پوسترهای سنتی در آن‌ها بسیار متنوع هستند. البته هیچ کدام از این سبک‌ها و طرح‌ها نباید شما را محدود کنند. شما می‌توانید به سلیقه خودتان در هر سبک دکوری که دارید، از هر طرحی که مورد علاقه شماست، استفاده کنید.

4.6/5 - (21 امتیاز)
Call us
مقالات مشابه
5 مزیت تبلیغات روی وسایل نقلیه

5 مزیت فوق العاده تبلیغات روی وسایل نقلیه

شاید برای شما هم پیش‌ آمده باشد که در هنگام سفرهای درون‌ شهری با اتوبوس و یا مترو با عکس تبلیغات روی شیشه‌ های این وسایل نقلیه عمومی مواجه شده باشید. یا زمانی که در ترافیک‌ های شهری گیر کرده باشید، اتوبوس‌ های را ببینید که روی آنها پر از تبلیغات رنگارنگ و جذاب است […]

برندینگ نمایشگاهی

هر آنچه درباره برندینگ نمایشگاهی باید بدانید

در مقالات قبلی درباره روند طراحی و تدوین استراتژی تبلیغات محیطی توسط کسب‌وکارها صحبت کردیم. مایکل پورتر شرط دستیابی کسب‌وکارها به مزیت رقابتی را در تمایز محصول نسبت به رقبا یا کیفیت بالای آن قلمداد می‌کند. به‌عبارت دیگر، توجه به خواسته‌ها، نیازها و ذائقه مشتریان در مدل Productive پورتر دیده نشده است. به‌ مرور زمان […]

چاپ تابلو لایت باکس

چاپ تابلو فلکسی؛ راهنمای طراحی، چاپ و نصب

یکی از انواع مدل‌های تابلو تبلیغاتی، چاپ تابلو فلکسی است. چاپ تابلو فلکسی با توجه به مقرون به صرفه بودن و دوام و ماندگاری بالا، یکی از محبوب‌ترین ابزارهای تبلیغات محلی کسب و کارهای کوچک است. اگر تاکنون از این ابزار استفاده نکرده‌اید، یا قصد به کارگیری آن را دارید اما نمی‌دانید که برای شروع […]

چاپ تبلیغات محیطی با چاپ سبحان

با چاپ سبحان هزینه تبلیغات خود را کاهش دهید!

در شرایط اقتصادی دشوار پیش رو، کاهش و کنترل هزینه‌ها یک اصل مهم برای بقای هر کسب و کاری است. در این راستا بسیاری از مشاغل و کسب و کارها، هزینه کمپین‌های تبلیغاتی خود را یا به صفر رساندن و یا در حد قابل توجهی کاهش داده‌اند! یکی از خطرناک‌ترین حرکت‌های هر کسب و کاری […]

تقویم نمایشگاهی بین المللی تهران

تقویم نمایشگاه بین المللی تهران 1400

نمایشگاه ها یک فرصت ایده آل برای ایجاد روابط تجاری جدید برای کسب و کارها هستند، و شرکت ها هر ساله با حضور در رویدادهای مختلف نمایشگاهی، با رونمایی از محصولات و خدمات جدید و ارائه ایده های خلاقانه به دنبال جذب مخاطبان جدید و افزایش فروش و سودآوری هستند. اگر شما نیز جزو صاحبان […]