زمانی که فایلی را برای چاپ طراحی می‌نماید، باید همواره نکات مهم و استانداردهای چاپی آن را نیز در نظر بگیرید. ما برای راهنمایی و سهولت هرچه بیشتر شما عزیزان در رابطه با نیازها و استانداردهای چاپی مطالبی را در این بخش گردآوری کرده‌ایم که با مطالعه و رعایت آن‌ها می‌توانید با خیال راحت یک فایل مناسب را برای ما ارسال نمایید.

.

.

1. راهنمای طراحی و آماده‌سازی فایل چاپی

هدف ما در چاپ سبحان ارائه محصولات چاپی با بالاترین کیفیت و جلب هرچه بیشتر رضایت شما مشتریان عزیز است. در همین راستا ما در مجموعه چاپ سبحان همواره تلاش می‌کنیم تا با حضور افراد متخصص و زبده در زمینه‌های چاپ و طراحی و همچنین با استفاده از نرم‌افزارها و دستگاه‌های چاپی به روز، کلیه استانداردهای چاپی را در نظر گرفته و محصول با کیفیتی را خدمت شما عزیزان ارائه دهیم؛ البته توجه داشته باشید که در چاپ یک محصول حتی اگر از بهترین دستگاه‌های چاپ هم استفاده شود و دقیق‌ترین و کامل‌ترین نظارت‌ها بر فرآیند چاپ هم وجود داشته باشد، در صورتی که فایل ارسالی شما دارای کیفیت مناسب و استانداردهای مورد نیاز برای چاپ نباشد، محصول نهایی از کیفیت مطلوبی برخوردار نخواهد بود. لذا توصیه ما به شما این است که پیش از طراحی و ارسال فایلتان برای ما، نکات و موارد مهم زیر را به دقت مطالعه نمایید و مد نظر قرار دهید.

.

.

1. تنظیم ابعاد فایل و نکات مربوط به تنظیمات آن

اولین انتخاب در زمان طراحی یک محصول چاپی، انتخاب ابعاد آن است. البته این موضوع فقط به انتخاب چند عدد ساده ختم نشده و نکات مهم مربوط به خودش را دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

.

  • اندازه هر محصول

اصولا هر کدام از محصولات چاپی ابعاد مختلفی دارند؛ اما اینکه برای طراحی هر محصول دقیقا چه اندازه‌ای را در نظر بگیرید که با چاپ نهایی منطبق باشد موضوع بسیار مهمی است. به همین دلیل ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که پیش از طراحی، از ابعاد دقیق هر کدام از محصولات مطلع باشید. اندازه دقیق هر محصول در صفحه انتخاب ویژگی‌های آن محصول (مثلا: کارت ویزیت) برای شما قرار داده شده است.

.

  • قالب مخصوص هر محصول

منظور از قالب، یک فایل خالی از پیش آماده‌‌‌ است که در آن تمامی موارد اعم از اندازه دقیق مورد نیاز طراحی شما، خط برش، خط تا، ناحیه امن و در برخی موارد اضافه رنگ نیز مشخص شده است. تمامی این‌ها مواردی هستند که در طراحی یک محصول چاپی اهمیت بسیاری دارند به همین دلیل ما برای مشتریان خود قالب‌های طراحی آماده‌ای را قرار داده‌ایم که نیاز شما را در رابطه با اندازه‌گیری موارد فوق و ابعاد دقیق برطرف نماید؛ قالب هر محصول همراه با ابعاد آن در صفحه هر محصول به صورت جداگانه قرار داده شده است.

البته اگر تمایل به مشاهده ابعاد تمامی محصولات ما و دانلود قالب‌های هر یک دارید می‎توانید به بخش قالب‌ها در راهنمای آماده‌سازی فایل طراحی برای چاپ نیز مراجعه نمایید. این قالب‌ها محل برش را در محصولات، کاملا مشخص کرده‌اند تا از محدوده برش آگاه شوید و در طراحی، متن و تصاویر مهم را در این مناطق که برش و یا تا خواهند خورد، قرار ندهید. چنانچه فایل خود را از ابتدا در ابعاد مشخص شده ما طراحی نمایید، دیگر مجبور نخواهید بود که در انتها ابعاد فایل خود را جهت هماهنگی با این اندازه‌ها تغییر دهید.

.

  • خط بـرش، خط تا، ناحیه امن و اضافه رنگ

ناحیه امن، منطقه‌ای برای قرار دادن اعضای اصلی طرح مانند نوشته‌ها، تصاویر و لوگو است. این ناحیه بسته به نوع فایل چاپی با در نظر گرفتن فاصله‌‌ای حدود 0.5 الی 5 سانتی‌متر از لبه‌های کاغذ ایجاد می‌شود. در نظر گرفتن حاشیه امن بسیار مهم است، برای آن که وقتی چاپ محصول تمام می‌شود و نوبت به برش و یا تا کردن لبه‌های آن می‌رسد دیگر نگران حذف بخشی از نوشته‌ها و تصاویرتان نباشید. البته اگر طرح شما دارای رنگ در گوشه‌های آن است (یا اصطلاحا اضافه رنگ دارد)، باید رنگ پس زمینه را چند میلی‌متر بعد از خط برش تا انتهای کار ادامه دهید. این موضوع برای جلوگیری از ایجاد سفیدی و بی‌رنگی در کناره‌های محصول پس از برش انجام می‌شود.

چند نکته نهایی را هم همواره در نظر بگیرید:

از قرار دادن خط حاشیه در کناره‌های طرح خودداری کنید. زیرا ممکن است که خطای احتمالی در برش، باعث عدم تقارن این خطوط با حاشیه‌های اطراف شود. در محصولاتی که دارای خط تا هستند (مانند بروشور، کارت دعوت، پاکت نامه و…) علاوه بر در نظر گرفتن فاصله‌ای امن و قرار ندادن عناوین اصلی در نزدیکی محل تا، به شیوه تا خوردن و بسته شدن بخش‌های آن نیز کاملا دقت کنید تا پیش از چاپ، از نحوه باز و بسته شدن و چگونگی نمایش نهایی آن آگاه باشید. خطوط فرضی تا و برش را به عنوان بخشی از طرح در فایل نهایی چاپی خود قرار ندهید. ناحیه اضافه رنگ را بایستی متناسب با نوع طرحی که دارید، برای هر محصول چاپی در نظر بگیرید.

.

.

2. کیفیت و وضوح فایل  (Resolution)

کیفیت فایلی که برای چاپ ارسال می‌کنید به خودی خود یکی از مهمترین موارد تاثیرگذار بر نتیجه نهایی چاپ خواهد بود. بنابراین باید از ابتدا فایل‌ خود را با ابعاد اصلی (که در موارد بالا توضیح داده شد) و وضوح بالا (Resolution 300 dpi) طراحی نمایید. اگر رزولوشن فایل طراحی را کمتر از رزولوشن استاندارد چاپی در نظر بگیرید، شاید در صفحه نمایش کامپیوترتان خوب به نظر برسد (چون کیفیت و رزولوشن صفحه نمایش پی‌سی و موبایل با چاپ متفاوت است)، اما در واقع پس از چاپ رضایتی که به دنبالش هستید را نخواهید داشت. بنابراین رزولوشن فایل‌های طراحی شما باید حداقل 300 dpi باشد؛ در موارد استثنا مانند چاپ بنرهای عریض، حداقل رزولوشن باید 100 dpi باشد چون ما عموما آن‌ها را از فاصله دورتر مشاهده می‌کنیم، دارای فونت‌های بزرگتری هستند و بنابراین نیازی به وضوح 300 dpi ندارند؛ به همین دلیل برای جلوگیری از افزایش حجم فایل در این گونه محصولات بهتر است که از ابتدا فایلتان را با رزولوشن 150 dpi طراحی کنید.

کیفیت مناسب صرفا شامل ابعاد صحیح و رزولوشن فایل نمی‌باشد، چرا که اگر در طراحی شما تصاویر و لوگو نیز وجود دارد، همه آن‌ها به عنوان اجزاء یک طرح باید دارای کیفیت بالایی باشند. توجه داشته باشید که ابعاد و رزولوشن فایل از همان ابتدای طراحی باید به درستی انتخاب شوند؛ زیرا اگر این تغییرات را در پایان طراحی اعمال کنید دیگر بر کیفیت و وضوح فایلتان هیچ تاثیری نمی‌گذارد و در نهایت شما یک محصول چاپ شده با کیفیت ناطلوب را مشاهده خواهید کرد. فایلی که در سایت آپلود (بارگذاری) می‌کنید، اگر از کیفیت مطلوبی برخوردار نباشد و تصاویر آن به صورت پیکسل پیکسل، تار و یا دارای هرگونه مساله باشد، چاپ سبحان در قبال کیفیت پایین محصول نهایی مسئولیتی نخواهد داشت.

.

.

3. مُدهای رنگی   (Color Modes)

همه طراحان می‌دانند که دو مُد رنگی پرکاربرد به نام‌های CMYK و RGB وجود دارد. اما اینکه کدام یک مناسب طراحی‌های چاپی است مسئله‌ای است که عدم توجه به آن می‌تواند مشکلات بسیاری را برای شما هنگام مشاهده محصول چاپ شده‌تان ایجاد کند. مد رنگی  RGBیک سیستم رنگی متشکل از رنگ‌های قرمز، سبز و آبی است که ترکیب آن‌ها در صفحات نمایش الکترونیکی، مانیتورها، تبلت‌ها و گوشی‌های هوشمند مورد استفاده قرار می‌گیرد و مناسب طراحی‌های ویژه نمایش در صفحات نمایشگر است. توجه داشته باشید که از این ساختار رنگی به هیچ عنوان در صنعت چاپ نباید استفاده کرد. زیرا ساختار ترکیب رنگ‌ها بر روی کاغذ بر اساس چهار رنگ اصلی مد CMYK یعنی آبی فیروزه‌ای، سرخابی، زرد و مشکی است و از آنجایی که طیف نمایش رنگ‌ها در سیستم RGB در مقایسه با CMYK گسترده‌تر است، در عمل امکان ساخت دقیقا همان رنگ جوهر در هیچ چاپخانه‌ای وجود ندارد. به همین علت است که وقتی به اشتباه از مد رنگی RGB برای طراحی محصول چاپی خود استفاده می‌کنید با تفاوت بسیار فاحشی در رنگ چاپ شده و آنچه که در صفحه نمایشتان مشاهده کرده بودید مواجه می‌شوید. پس دقت نمایید که فایل‌های طراحی خود را حتما از همان ابتدای ساخت سند در نرم‌افزار، با رنگ‌بندی CMYK تهیه نمایید تا کمترین تفاوت رنگ ممکن را با محصول چاپی داشته باشد.

در مواقعی که طرح شما فقط به صورت سیاه و سفید است، بهتر است از مد رنگی Grayscale استفاده نمایید که مخصوص تناژهای رنگ سیاه، سفید و خاکستری است. در کارهای چاپ ۴ رنگ به هیچ عنوان از رنگ‌های ساختگی، پنتون یا Solid استفاده نکنید، زیرا در چاپ نهایی تفاوت محسوسی مشاهده خواهید کرد.

برای عناصری مانند فونت‌ها و خطوط همیشه از سیاه خالص (سیاه تک رنگ) استفاده کنید. ترکیب رنگ سیاه خالص : C:0%، M:0%، Y:0%، K:100% است. چنانچه برای فونت‌ها و خطوط می‌خواهید به جای مشکی از رنگ خاکستری استفاده کنید، آن را نیز به صورت خالص به کار ببرید. ترکیب رنگ خاکستری خالص: C:0%، M:0%، Y:0%، K:60% است. برای بخش‌هایی از طرحتان که می‌خواهید سیاه پررنگ داشته باشید، می‌توانید از سیاه اشباع استفاده کنید. ترکیب رنگ سیاه اشباع یا سیاه پرکلاغی : C:60%، M:40%، Y:20%، K:100% است. استفاده از این نوع سیاه به هیچ عنوان برای نوشته‌ها و خطوط توصیه نمی‌شود زیرا باعث ناخوانایی و عدم وضوح آن‌ها می‌گردد.

.

.

4. فرمت ذخیره‌سازی فایل

فرمت‌های استاندارد ارسال فایل به ترتیب: PDF، TIFF و JPEG هستند. البته توصیه ما ارسال فایل با فرمت TIFF است چرا که این فرمت مناسب‌ترین ساختار برای چاپخانه است و مانع از تغییرات ناخواسته در طراحی می‌شود. در این ساختار کیفیت تصاویر حفظ شده و نوشته‌ها نیز خوانایی، وضوح و کیفیت خود را از دست نمی‌دهند. همچنین کنترل کیفیت توسط ما نیز به نحو بسیار بهتری انجام می‌شود. بنابراین بهتر است که فایلتان را به صورت TIFF از محیط نرم‌افزارهای طراحی خروجی بگیرید و برای ما آپلود نمایید.

چند نکته مهم در مورد هر کدام از فرمت‌ها:

  • فایل TIFF:

برای جلوگیری از هرگونه تغییرات احتمالی همه لایه‌ها را پیش از ذخیره کردن به یک لایه (Background Layer) تبدیل کنید. لایه‌های آلفا یا Clipping masks به هیچ عنوان نباید در فایل باشند. در زمان ذخیره کردن فایل از گزینه LZW در بخش Image Compression برای فشرده‌سازی فایل خود استفاده نمایید.

  • فایل JPEG:

فقط از فرمت استاندارد JPEG برای ذخیره کردن استفاه کنید. فایل را با حداکثر کیفیت (Maximum Quality) ذخیره کنید. در زمان ذخیره کردن گزینه Format options را به صورت  Baseline (Standard)قرار دهید.

  • فایل PDF:

چنانچه طرح شما دربردارنده بخش‌هایی برای یووی موضعی، هات فویل، طلاکوب یا… می‌باشد، آنها را در یک فایل PDF جداگانه ارسال کنید. هنگام ارسال صفحات یک کاتالوگ یا محصولات چند صفحه‌ای، حتما ترتیب صفحات باید با شماره صفحات یکسان باشد. فایل‌های PDF شما باید منطبق بر استانداردهای PDF/X-3:2002  یا بالاتر باشد. ورژن PDF شما باید 3/1 یا بالاتر باشد. در فایل نهایی نباید Transparency و رمز (Password) وجود داشته باشد. بهتر است فونت‌های طرح خود را به Outline یا Curves تبدیل کنید. برای جلوگیری از هرگونه تغییرات احتمالی همه لایه‌ها را پیش از ذخیره کردن به یک لایه (Background Layer) تبدیل کنید.

.

.

5. اجزای داخلی فایل طراحی

در این بخش قصد داریم، نکات چاپی مربوط به دیگر اجزا و بخش‌های محتوایی فایل طراحی را یک طرح باید بداند، توضیح دهیم:

  • فـونت و خطوط:

در طراحی یک محصول شما می‌توانید متناسب با سلیقه خود، فونت مناسبی را برای محتوای طرحتان انتخاب نمایید. در مورد محصولات با سایز بالا شما در انتخاب نوع و سایز فونت کاملا صاحب اختیار هستید، اما در مورد سایر محصولات بویژه محصولات با سایز کوچک مانند بروشور، کاتالوگ، کارت ویزیت و… دقت کنید که در طراحی محصولات چاپی، برای متون فارسی به هیچ عنوان از فونت‌های کوچکتر از 7 پوینت و برای متون لاتین از فونت‌های کوچکتر از 6 پوینت استفاده نکنید. پهنای خطوط سیاه در زمینه روشن باید حداقل 0.25 پوینت (0.09 میلی‌متر) و  پهنای خطوط سفید در زمینه تیره باید حداقل 0.5 پوینت (0.18 میلی‌متر) باشد. اگر بخش‌هایی از نوشته و خطوط شما دارای هات فویل (طلاکوب، نقره‌کوب، مس،کوب و یا رنگی‌کوب) است حداقل اندازه فونت آن باید 15 پوینت (پهنای نازک‌ترین بخش فونت از 4 پوینت یا همان 1/4 میلی‌متر کمتر نباشد) و حداقل پهنای خطوط و اشکال آن باید 1 پوینت (0.5 میلی‌متر) باشد. اگر در بخش‌هایی از نوشته و خطوط از یووی موضعی استفاده کرده‌اید، باید از فونت‌هایی با اندازه 14 پوینت استفاده نمایید.

.

  • تصاویر و لوگو:

همان‌طور که بیان شد لوگو و تمامی تصاویری که در فایل طراحی خود قرار می‌دهید باید کیفیت و وضوح بالایی داشته باشند چرا که در غیر این صورت باعث کاهش کیفیت بخش‌هایی از طرح چاپ شده شما می‌شوند.

.

  • کیو آرکد یا بارکد:

اگر می‌‌خواهید در طرح خود از QR Code یا بارکد استفاده نمایید، بهتر است که نکات ذیل را حتما در نظر بگیرید. اندازه کیو آر کدی که در طرح قرار می‌دهید باید باید به‌گونه متناسبی باشد؛ یعنی نه آنقدر بزرگ که جلوه طرح شما را از بین ببرد و نه آنقدر کوچک که به هنگام خوانده شدن توسط دستگاه‌های بارکد خوان مشکل ایجاد کند. رزولوشن کیو آرکد یا بارکد نیز باید بالا و بین 300 dpi تا 356 dpi در نظر گرفته شود. پهنای خطوط سیاه بارکد باید حداقل 0/25 پوینت (0.9 میلی‌متر) و پهنای خطوط سفید آن باید حداقل 0/5 پوینت (0.18 میلی‌متر) باشند.

.

.

2. بررسی اتوماتیک فایل‌ ارسالی

ما در مجموعه چاپ سبحان تمامی فایل‌هایی که شما عزیزان برایمان ارسال می‌کنید را در دو حالت و مطابق با میل شما مورد بررسی قرار می‌دهیم تا هیچ مشکل و مورد متضاد با استانداردهای چاپی در فایل نهایی وجود نداشته باشد و بتوانیم محصول چاپ شده با کیفیت بالایی را به مشتریانمان ارائه دهیم. کلیه سفارشات ثبت شده، بدون دریافت هیچ هزینه‌ای به صورت پیش‌فرض توسط کارشناسان ما از نظر برخی موارد اساسی و مشخص بررسی می‌شوند. چنانچه فایل از نظر موارد زیر برای چاپ مناسب نباشد از طریق تماس تلفنی به اطلاع مشتری خواهد رسید و مشتری می‌تواند پس از اصلاح، مجددا فایل مناسب را ارائه دهد. اما چنانچه فایل از نظر این موارد مشکلی نداشته باشد بدون توقف بیشتر به مرحله تولید و چاپ خواهد رسید. مواردی که در بررسی اتوماتیک مورد بازنگری قرار خواهند گرفت، موارد زیر می‌باشند:

1. بررسی اندازه و سایز فایل آپلود شده، و تطابق آن با سایز سفارش مشتری

2. بررسی رزولوشن فایل آپلود شده با استانداردهای چاپ

3. بررسی نداشتن رمز در فایل‌های پی‌دی‌اف

4. بررسی درست بودن تعداد صفحات محصولات چند‌صفحه‌ای

در بررسی اتوماتیک، تنها موارد ذکر شده بررسی می‌شوند و چنانچه مشکلی مشاهده شود، به مشتری اطلاع‌رسانی می‌شود تا اصلاحات توسط مشتری انجام شود و هیچ گونه اصلاحاتی توسط کارشناسان ما انجام نخواهد شد. چنانچه فایل شما از نظر موارد فوق (اندازه و رزولوشن) در محدوده قابل قبول و مورد تایید چاپ سبحان باشد، بدون دریافت تایید، به مرحله تولید و چاپ ارسال خواهد شد.

در بررسی اتوماتیک، اطلاعات نوشتاری مورد بررسی قرار نخواهند گرفت. بررسی رزولوشن قابل قبول در فایل‌های Jpg و Tiff یا Pdf غیر استاندارد، محدود به خود فایل می‌باشد و نه اجزاء به‌کار رفته در فایل مانند لوگو یا تصاویر داخلی. مبنای رزولوشن قابل قبول، داشتن رزولوشن 300 Dpi می‌باشد اما این نکته دلیل بر داشتن بهترین کیفیت چاپ نیست. کلیه موارد تاثیرگذار در چاپ، به غیر از موارد بالا خارج از محدوده خدمات و مسئولیت چاپ سبحان است. کلیه اطلاع‌رسانی‌ها در قالب تماس تلفنی در ساعات کاری انجام خواهد شد.

کلیه سفارشاتی که تقاضای خدمات بررسی تخصصی داشته باشند، می‌توانند با پرداخت هزینه مربوطه، درخواست بررسی فایل طراحی خود در موراد ذیل را داشته باشند:

1. بررسی درست بودن تعداد صفحات محصولات چند‌صفحه‌ای

2. بررسی و اصلاح مُد رنگی

3. بررسی کیفیت تصاویر داخلی

4. بررسی و اصلاح اضافه رنگ

5. بررسی و اصلاح محدوده برش و محل تا

6. بررسی و اصلاح پروفایل رنگی متناسب با متریال چاپی

7. بررسی رنگ‌های خاص (ساختگی) به کار رفته در فایل

طی خدمات بررسی تخصصی، فایل شما از نظر موارد فوق بررسی می‌شود، و چنانچه امکان اصلاح وجود داشته باشد، انجام خواهند شد و پس از تایید مجدد مشتری به مرحله تولید و چاپ ارسال خواهند شد. برای انجام فرایند بررسی تخصصی و تایید مجدد طرح، بسته به میزان سفارش حداقل یک روز کاری به زمان تحویل سفارش اضافه می‌شود.