whatsapp support
بهمن 16, 1399

قیمت چاپ بنر را با رعایت چند نکته کلیدی کاهش دهید!

زمان تخمین زده شده مطالعه: 7 دقیقه

چاپ بنر با عرض بالا و کیفیت رنگ بسیار عالی

قیمت چاپ بنر یکی از فاکتورهای بسیار مهم در بحث برآورد هزینه کمپین های تبلیغات محیطی است. این روزها اگر در سطح شهر رفت و آمد داشته باشید، متوجه می‌شوید که در اکثر نقاط پرتردد و شلوغ شهر، تابلوها و بنر های تبلیغاتی یا آثار و نقاشی هنرمندان برجسته نقش بسته است، که احتمالا تبلیغات رسانه‌ای آنها را از تلویزیون یا رادیو دیده و شنیده‌اید. در مورد این قبیل کمپین های تبلیغاتی، یکی از فاکتورهای بسیار مهمی که برای برنامه ریزی اجرای آن ها و فرآیند چاپ بنر در نظر گرفته می شود، هزینه چاپ بنر است. در این مطلب قصد داریم فاکتورهایی که به کاهش قیمت چاپ بنر در سفارش های بزرگ کمک می کند، بررسی کنیم.

.

اهمیت قیمت چاپ بنر در بودجه تبلیغات محیطی

کمپین های تبلیغاتی معمولا در نقاط مختلف شهرهای هدف اجرا می شوند؛ این یعنی باید چندین و چند بیلبورد تبلیغاتی بزرگ پوشش داده شود. با توجه به اینکه ابعاد بیلبوردها خیلی بزرگ است، و تعداد آن ها زیاد، پس در نظر گرفتن هزینه چاپ بنری که باید برای پوشش آنها مورد استفاده قرار بگیرد، یکی از آیتم های مهم در برآورد بودجه تبلیغات محیطی و هزینه اجرای این کمپین هاست.

معمولا با توجه به اهمیت نتیجه نهایی کمپین، آنچه که از دید طراح یا صاحب برند و از سوی دیگر چاپخانه مهم است، کیفیت فایل طراحی شده برای تبلیغ و کیفیت چاپ بنر است، که نباید تحت تاثیر هزینه چاپ بنر قرار بگیرد. به‌ طور کلی چاپ بنر عرض بالا یک مقوله‌ی خاص در صنعت چاپ است، که الزامات خاص خود را دارد. اگر شما بخواهید طرحی برای بیلبورد تبلیغاتی چاپ کنید، باید نکات مهمی را در تهیه فایل چاپی و البته از سوی دیگر چاپخانه در فرآیند چاپ در نظر داشته باشد، تا علاوه بر کاهش قیمت چاپ بنر، نهایتا خروجی کار بیشترین کیفیت را داشته باشد.

.

تاثیر استانداردهای طراحی در کاهش هزینه چاپ بنر

دستگاه چاپ بنر عرض بالا

عوامل و فاکتورهای متعددی در بحث استانداردهای طراحی فایل چاپی، وجود دارند که شاید به صورت غیر مستقیم نه، اما به صورت غیر مستقیم تاثیر مهمی بر تغییرات هزینه چاپ بنر دارند. در ادامه به معرفی و بررسی یکایک آن ها می پردازیم:

.

تاثیر رعایت استانداردهای کیفیت تصاویر در هزینه چاپ بنر

ممکن است برای تهیه‌ی محتوای چاپ بنر بیلبورد تبلیغاتی نیاز به عکاسی داشته باشید، مخصوصا اگر سفارش مشتری شما چاپ لارج فرمت باشد؛ بنابراین لازم است مطمئن شوید که تنظیمات دوربین شما به صورتی است، که بزرگ‌ترین سایز عکس با بالاترین رزولوشن ممکن را می‌گیرد. دوربین‌ها معمولا طوری تنظیم می‌شوند، که در حالت عادی عکس‌هایی نرمال با حجم پایین بگیرند که حافظه دوربین سریع پر نشود، اما در این مورد به عکسی با بیشترین سایز و بالاترین کیفیت ممکن نیاز دارید. بنابراین تنظیمات دوربین خود را بررسی کنید و در صورت نیاز تغییرات لازم را انجام دهید. در تنظیمات تعیین کنید که عکس‌ها به‌جای فرمت مرسوم JPG به‌صورت RAW ذخیره شوند.

.

رعایت استانداردهای طراحی فایل برای چاپ بنر، از اصول کاری طراحان حرفه ای است.

.

ممکن است برای تهیه محتوای لازم نیاز به اسکن کردن چیزی مثل یک عکس قدیمی چاپی هم داشته باشید. در اینجا هم باز لازم است که تنظیمات اسکنر بنحوی تغییر کند که با بالاترین کیفیت ممکن اسکن را انجام دهد. این محتواها ورودی اولیه برای طراحی تابلوی تبلیغاتی هستند و بدون داشتن محتوای اولیه باکیفیت، نمی‌توان توقع خروجی با کیفیت داشت. هرچه کیفیت تصاویر مورد استفاده در طرح بهتر باشد، کیفیت چاپ بیشتر و در نتیجه قیمت چاپ بنر کمتر خواهد شد؛ اما دقت کنید که:

.

1. عکس‌ها را بزرگ نکنید

توصیه‌های قبلی برای این بود که عکس اولیه شما بیشترین کیفیت را داشته باشد. اما چه عکس را خودتان گرفته باشید و چه از منابعی مثل اینترنت آن را تهیه‌کرده‌ باشید، فکر بزرگ کردن آن در نرم‌افزارها را از سرتان خارج کنید. خروجی این کار فاجعه‌بار خواهد بود. شما به عکس با کیفیت بالا و در ابعاد بزرگ و متناسب با سایز تابلویتان نیاز دارید؛ بنابراین اگر عکس شما رزولوشن بالایی ندارد و یا اندازه آن کوچک است وسوسه نشوید و خیلی راحت آن را کنار بگذارید و دنبال تصویری باشید که دقیقا متناسب با خواسته شما باشد.

.

2. از وکتورها استفاده کنید

تصاویر وکتور برخلاف تصاویر معمولی‌، به‌جای پیکسل‌ها از چیزی که به‌ اصطلاح آن را مسیر می‌نامیم، ساخته شده‌اند. این ویژگی وکتورها به آن‌ها این خاصیت را داده که بدون هیچگونه محدودیت و یا اُفت سایز، ابعاد و اندازه آن‌ها را بزرگتر کنید. بنابراین اگر از این تصاویر در کارتان استفاده کنید، در صورت نیاز بدون هیچ گونه نگرانی می‌توانید سایز آن‌ها را تا هر اندازه که دوست دارید بزرگتر کنید.

.

تاثیر رعایت استانداردهای رزولوشن فایل در هزینه چاپ بنر

وقتی در مورد رزولوشن چاپ بنر یا سایز طراحی بنرها صحبت می‌کنیم، اولین چیزی که باید به آن توجه کنیم فاصله‌ محل نصب بنر، با اولین مخاطبی است که آن را می‌بیند. این مساله یک فاکتور مهم بسیار در انتخاب میزان رزولوشن فایل است. به رزولوشن DPI نیز گفته می‌شود. DPI به زبان ساده تعداد نقاطی است که می‌تواند در یک اینچ از چاپ (معادل 2.54 سانتی‌متر مربع) دیجیتال قرار گیرد.

برای فواصل مختلف بین تابلوی تبلیغاتی یا تابلو بک لایت تا چشم بینندگان، DPI مناسب عبارت ست از فاصله‌ی نزدیک (بین یک الی سه متر) : DPI 300-200، فاصله‌ی نزدیک تا متوسط (بین سه الی شش متر) : DPI 200-150، فاصله‌ی متوسط تا دور (شش تا ده متر) : DPI 150-100 و فاصله‌ی دور (بیش از ده متر) : 75dpi.

فرمت خروجی فایل جزو موارد بسیار مهم و موثر در کیفیت و قیمت چاپ بنر است، زیرا انتخاب فرمت نامناسب سبب تغییر رنگ خروجی کار می‌شود، و تغییر رنگ یعنی پرت هزینه و چاپ مجدد طرح! به‌طورکلی برای چاپ در ابعاد بزرگ (مانند بنرهای لارج فرمت) دو فرمت TIFF و JPEG به‌عنوان خروجی استاندارد شناخته شده‌اند. فرمت TIFF برای تولید فایل‌های لارج فرمت بدون اُفت کیفیت است. اگر خروجی کار در نرم‌افزار فتوشاپ با این فرمت ذخیره شود، ویژگی‌های اصلی آن مانند لایه‌ها نیز در آن ذخیره می‌شود. این فرمت تقریبا فرمتی همه کاره و معتبر است، که در چاپ نیز امکان تغییر رنگ در آن وجود ندارد.

.

تاثیر کیفیت چاپ اکوسالونت در کاهش قیمت چاپ بنر

دستگاه چاپ اکوسالونت

درخصوص بخشی که مربوط به طراح است و نکاتی که یک طراح پیش از ارسال فایل به چاپخانه باید رعایت کند، توضیحات بالا ارائه شد. اما همه‌چیز هم مربوط به گرافیست و طراح نیست. چاپ و تکنیک و ابزارهای آن نیز در خروجی کار تأثیر خیلی مهمی دارد. در حال حاضر چاپ بنر عریض در اغلب چاپخانه‌های کشور توسط سالونت انجام می‌شود که خیلی هم خوب و مقرون‌به‌صرفه است. اما راهکار جدیدتری هم برای چاپ وجود دارد که نام آن اکوسالونت می‌گویند.

چاپ اکوسالونت به لحاظ هزینه مقداری گران‌تر از چاپ سالونت است اما در زمان مقایسه کیفیت خروجی کار دلیل این تفاوت قیمت کاملا خود را نشان می‌دهد، زیرا خروجی چاپ رنگ‌هایی بسیار زنده‌تر و جذاب‌تر خواهد داشت دارد. این مزیت زمان بهتر به چشم می‌آید، که قرار است تصویری که رنگ‌های زیادی دارد در ابعاد بزرگ چاپ شود!

.

سخن آخر

نکاتی که در این مطلب شرح داده شد، به شما کمک خواهد کرد تا در اجرای پروژه های تبلیغات محیطی، هزینه های چاپ بنر را کاهش دهید. هر چاپخانه بسته به نوع تجهیزات و شرایطش ممکن است، نکاتی را برای اطمینان از خروجی کار به شما بگوید. در مجموع شما باید تمامی مواردی که مانع از ایجاد اختلال در روند چاپ سفارشات می شود، و یا باعث ایجاد پرت می شود، رعایت کنید تا خروجی نهایی کار دقیقا مطابق سلیقه و خواسته شما باشد.

Call us
مقالات مشابه
انتخاب کاغذ دیواری

انتخاب کاغذ دیواری مینیمال برای اتاق‌نشیمن+10 طرح منحصربفرد

یکی از بخش‌های خانه که معمولا بیش از سایر قسمت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و محبوب‌تر هم هست، فضای نشیمن خانه است! انتخاب کاغذ دیواری برای این بخش کمی مشکل‌تر از سایر قسمت‌های خانه است، زیرا افراد مدت زمان بیشتری در نشیمن حضور دارند. برای انتخاب کاغذ دیواری نشیمن گزینه های مختلفی وجود دارد، که […]

طراحی و چاپ

نکاتی که یک طراح خلاق باید بداند

طراحی و چاپ در انواع چاپ بنر، چاپ یووی یا چاپ فلت بد جزو مشاغل پرهزینه محسوب می‌شود، و باید گفت که این هزینه‌ها صرفا مالی نیستند، بلکه زمان صرف شده برای دیزاین یک طرح نیز بخشی از این هزینه هاست. چیزی که یک طراح و مشتری می‌خواهد، طرحی مطلوب و مناسب است و نهایتا […]

کاغذ دیواری اتاق کودک

راهنمای نحوه انتخاب کاغذ دیواری اتاق کودک

این سوالات و چندین پرسش دیگر ممکن است پیش از انتخاب کاغذ دیواری اتاق کودک، به ذهن همه‌ی مادران برسد و انتخاب کاغذ دیواری را برای آن‌ها کمی سخت و پیچیده کند. در ادامه این پست چند نکته ساده و ضروری برای راهنمایی مادران در انتخاب مناسب ترین کاغذ دیواری برای دکوراسیون اتاق کودک تان […]

تبلیغات بنری

آثار مثبت کمپین تبلیغات بنری در رشد مخاطبان

یکی از ابزارهای ارتباطی کسب و کارها با مخاطبان برای جذب مشتری جدید، تبلیغات است. تبلیغات در رسانه ها، تبلیغات در اینترنت، تبلیغات در فضای مجازی و تبلیغات محیطی؛ در این بین روش های تبلیغات محیطی نسبت به سایر انواع تبلیغ ها، از قدمت بیشتری برخوردار هستند. یکی از روش های تبلیغات محیطی، کمپین تبلیغات […]

چاپ استیکر ترنسپرنت

چاپ استیکر ترنسپرنت؛ مزایا، معایب و کاربردها

استیکر ترنسپرنت پشت چسب دار، از جنس PVC (پی وی سی) با کیفیت بسیار عالی و قابلیت چاپ با پوشش رنگ فوق العاده قوی و جذاب برای چاپگرهای با عرض پهن و کاملا سازگار با محیط زیست طراحی و ساخته شده است. کیفیت چاپ استیکر ترنسپرنت چه از نوع مات و چه از نوع براق […]