حتما در آموزشهای وبسایت تیک پرینت و همینطور در مقالات مربوط به طراحی مخصوص به چاپ به اهمیت و تاکید استفاده از مد رنگی CMYK در طراحی پی برده‌اید.

با این اوصاف می دانید هنگام ایجاد طراحی مخصوص چاپ در نرم افزار هایی مانند فتوشاپ باید مد رنگی CMYK  را به جای RGB بر گزینید؛ اما چرا؟

در ادامه با وبلاگ تیک پرینت همراه باشید تا دلیل اهمیت استفاده از  CMYK در طراحی برای چاپ را متوجه شوید.

مد رنگی CMYK دقیقا چیست؟

ابتدا برای اینکه دلیل استفاده از CMYK در طراحی‌های مخصوص به چاپ را متوجه شوید بهتر است کمی راجع به این مد رنگی بدانید.

در واقع  CMYK مخفف سه رنگ Cyan , Magenta , Yello , Black یعنی رنگ های فیروزه ای، ارغوانی، زرد و مشکی می باشد.

شما با انتخاب این مد رنگی در نرم افزاری مانند فتوشاپ مشخص می کنید که بازه رنگ های مورد استفاده شما تنها از ترکیب این 4 رنگ بوده و فراتر نرود.

ارتباط CYMK با چاپگرها

این رنگ ها همان رنگ هایی هستند که کارتریج پرینت های جوهر افشان و اکثر چاپگرهای صنعتی با ترکیب لایه لایه آن ها، رنگ مورد نظر را پدید می‌آورند.

از این رو مود رنگی CMYK را مود طراحی مخصوص صنعت چاپ نامیده و در چاپگر ها برای چاپ کارت ویزیت ، تراکت ، انواع بنر ها و … استفاده از مد رنگی CMYK در طراحی ها الزامی است .

چرا باید طراحی را در مد رنگی CMYK انجام دهیم؟

همانطور که پیش تر گفته شد می توانید طراحی را با مد های رنگی دیگری نظیر مد RGB نیز به انجام رسانید اما رنگ های طرحی که با مد رنگی RGB شکل گرفته به هنگام چاپ با رنگی هایی که در مانیتور و نمایشگر خود مشاهده می کنید تفاوت فراوانی خواهد داشت.

این تفاوت گاهی موجب می شود رنگ برند شما و رنگ بندی های خاصی و مهمی که در طراحی در نظر گرفته بودید هنگام چاپ کاملا اشتباه در آیند.

به همین دلیل همواره استفاده از مود رنگی CMYK از الزامات طراحی برای چاپ محسوب می شود .

اما دلیل این تفاوت رنگی میان مد RGB و CMYK  چیست ؟

برای دانستن این تفاوت بهتر است کمی با این دو مود رنگی بیشتر آشنا شوید :

ساز و کار مود رنگی RGB:

شما هنگام استفاده از RGB در واقع از ترکیب رنگی های قرمز ، سبز ،‌ آبی (سه رنگی اصلی) با 256 شدت رنگی مختلف برای هر رنگ استفاده می کنید و این یعنی 256 به توان 3 و 16 میلیون رنگ !

رقم 16 میلیون رنگ یعنی چاپگر باید توانایی ایجاد این تعداد را هنگام چاپ داشته باشد و هنوز چنین چاپگری با این کیفیت چاپ ساخته نشده و تنها مانیتورهای باکیفیت از پس ایجاد این تعداد رنگ بر می‌آیند.

ساز و کار مود رنگی CMYK:

اما هنگامی که از مود رنگی CMYK  استفاده می کنید قضیه کاملا فرق می کند ،‌ شما از 4 رنگ فیروزه‌ای، ارغوانی ، زرد و مشکی بدون در نظر گرفتن درجه شدت و با ترکیب این رنگ ها در طراحی استفاده می کنید .

در چاپگر ها نیز کارتریج هایی با توانایی ایجاد این بازه رنگی قرار داشته که هنگام چاپ ، لایه ای از یک رنگ و سپس لایه دیگری از رنگ بعد را با درجه غلظت متفاوت قرار می دهد تا چاپ کامل شود .

از این رو “ ضروری است “ تا در طراحی برای چاپ مد رنگی CMYK را به کار گیرید.